Hava Durumu

2300 yıllık İncil

Yazının Giriş Tarihi: 27.06.2019 08:08
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.06.2019 08:08

Geçen gün Bursa'da 2 bin 300 yıllık 2 adet İncil'in ele geçirildiğini duymuş muydunuz?
Tarihi tekrar ediyorum, 2300 yıllık!..
Değeri 1 milyon 750 bin dolarmış. Jandarma ekipleri alıcı kılığına girmiş, bir alışveriş merkezinde tarihi eser satıcılarına suçüstü yapılmış vs vs.. Haberin bu tarafıyla ilgili değilim.
Beni İnciller'in 2300 yıllık olması ziyadesiyle sarstı çünkü.
Lord Jesus, bilinen adıyla Hazreti İsa henüz ortalıkta yok ama, İnciller tedavüle çıkmış bile!
Meselenin bu boyutu, burada dursun öylece.
Geçiyorum ikinci boyutuna. Bu haber ajanslar tarfından geçilmiş ve herkes kullanmış!
Arama motoruna '2300 yıllık İncil' diye yaz, anlı şanlı internet portalları, ulusal TV'lerin siteleri falan hepsi atlamış üzerine haberin. Sorgusuz, sualsiz.
Editörlük bitmiş bizim meslekte!
Kimse de dememiş, 2019 yılındayız, İncil nasıl 2300 yıllık olsun birader diye!

3000 YILLIK CAMİ!

Hazreti İsa'nın portakalda vitamin olduğu yıllarda birilerinin oturup İncil yazmasını sindirebildiyseniz, buyurun İslamiyet'ten tam 1600 yıl önce yapılan cami haberine!
(Ne yapalım bugün kısmetimiz bu konulardan açıldı)
2300 yıllık İncil muhabbeti yaparken bir arkadaşım uyardı.
Sen asıl şu haberi oku diye. Haber şöyle:
'Muğla'da Stratonikeia Antik Kenti'nde bulunan 3 bin yıllık tarihi cami restore edildi.'
İslamiyet 1400 yıllık. Cami 3000 yıllık.
TRT vermiş haberi, yayınlamış, TRT Haber de öyle.
Onu bunu bilmem birader, memleketin tek uyanığı biz miyiz. Ona itiraz, buna ayar. Sıkıldım.
Hem zaten ben okur okumaz anladım, 3 bin yıllık olan antik kent. Bizimkiler (Osmanlılar) gelmiş antik kentin üstüne yapmış camiyi.
'Camiyi yaptıran geleceği iyi gören, abartılı bir fütürist olamaz mı yani!?' diye bağlamayacağım bu faslı. 3 bini görüp caminin yaşı olduğunu sanan kofti habercileri eleştiriyorum çünkü burada...
NOT: Bu satırları yazdığım sırada Güneş Gazetesi'nde Türkiye ile Çin'in 21 trilyon dolarlık proje yapacağı haberi vardı. 'Çıldır Trump' diye servis etmişler. Türkiye'nin GSMH'sı 849 milyar dolar, Çin'in 12 trilyon dolar. Proje saman balyaları ile mi yapılacak? (Editör yok editör!)

EN BABA PSİKOLOJİ!

Babamızın adı Mehmet Arı. Benim de 38 yıllık arkadaşım. 12 metre boyunda teknesi de bulunan hali vakti yerinde Mehmet Bey, 22 yaşındaki kızı Selin ile 15 yaşındaki oğlu Mert'i dil öğrensinler diye İngiltere'ye gönderdi.
Abla kardeş birbirleriyle Türkçe konuşmasınlar diye ayrı evlerde kalacaklar.
Ev demişken, bu programı yapan firma 'evde köpek olsun mu!', 'Ev bahçeli mi olsun?' gibisinden soruların yer aldığı bir form doldurtuyor öğrencilere.
Öğrenciler form marifetiyle taleplerini firmaya iletmiş, gitmiş.
Sonra Mehmet Bey'in firmayla 'özel ve gizli' görüşmesine geçilmiş.
İki şartı var beyefendinin.
1. Mert'in kalacağı evde 14 yaş ve yukarısı kız olabilir. Hatta mümkünse olsun da!
2. Ama Selin'in kalacağı evde 20 yaş ve üzeri erkek asla ve kat'a olmamalı.
(Çekinmese, konu-komşuda da bu yaşlarda erkek olmasın diyecek)

GÜNÜN 'TWEET'İ

Okçular vakfının kapanacağı haberi üzerine eşimin önerisi: 'Bundan kelli accık küçülmeye gidip Dartçılar Vakfı olarak sarayın bahçesinde faaliyetlerine devam etsinler bence..' (Ümit Aşçı Çini)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.