Hava Durumu

1 milyon dolandırıcı

Yazının Giriş Tarihi: 09.12.2018 08:17
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.12.2018 08:17

Sabahın köründe telefon çaldı. İsminin Esra olduğunu (yalan tabii) söyleyen bir hanım kız, 'engelliler tiyatrosu' için davetiye satıyor!
Doğrusu, 'engelliler tiyatrosu duygusallığı' ayağına beni dolandırmaya çalışıyor.
Ablamın da telefonu çalmış geçende, Halk TV'den aradıklarını söylemişler.
'Satın aldığınız Atatürk kitabının 5 tane fakir çocuğa da gönderilmesini ister misiniz?' diye sormuşlar. Evet dese, dolandırılacak. Aynı anda Halk TV'de alt yazı geçiyormuş zaten:
'Adımızı kullanarak kitap satmaya çalışanları savcılığa bildirin' diye.
'Banka hesabınız PKK tarafından ele geçirildi' diye kendine polis süsü, savcı süsü veren ve hep aynı klişeyi kullananları bir yana bırakıyorum. Baydı çünkü!
Ve iş öyle böyle değil, bildiğin ayağa düştü.
Meslek yerlerde!..
Kaldırım taşını külçe altın diye satan mı istersin, milletin kredi kartlarını kopyalayıp oradan büyük paralar indirenler mi!
Sofistike çalışan da var, mahalledeki veya köydeki hısım-akrabadan gördüğünü uygulayan da.
Ve şu başlığa yazdığım dolandırıcı sayısı, sizi bilmem bana çok ürkütücü geldi.
Nerden bulundu, bir kaydı-kuydu var mı bilmiyorum. Televizyonda haber bülteninde söylediler: İnanılır gibi değil ama memlekette tamı tamamına 1 milyon dolandırıcı varmış!

Sevgili vatandaşlarım!

Yakalandıklarında, 'organize suç'a sokulmadıkça, bu arkadaşların çoğu 'adli kontrol şartıyla' serbest bırakılıyorlar. (Misal kaldırım taşını külçe altınmış gibi satan arkadaşlar an itibariyle serbest.) Konuyu nereye getireceğim:
Malum seçim sürecindeyiz. Bu dolandırıcı arkadaşların neredeyse tamamı seçmen değil mi?
Öyleyse politikacıların böylesi bir kalabalığı es geçmesi düşünülemez.
Önümüzdeki seçim sürecinde toplumun bu kesimi için de 'siyasi mesaj ve vaat' bekliyoruz siyasi partilerimizden, politikacılarımızdan!
Yukarıdaki sayı doğruysa, adam dolandırmak folklorik hareket olmuş çünkü memlekette.
(Elemanlar parti kursa, Meclis'e girecek halde!)

Dolandırıcıyı dolandırmak

İnternette 'en iyi 10 dolandırıcılık filmi' diye bir tarama yapın. Bu 10 filmden, 7-8'inin 'dolandırıcının dolandırılması' şeklinde bir senaryosu olduğunu göreceksiniz.
Getiriyorum lafı hastane çıkışında 'külçe altın görünümlü çakmağa' maaşını veren gariban emeklinin hikayesine.
Adama gelmişler büyük ihtimal, zorda olduklarını, nakite sıkıştıklarını söylemişler, ameliyat falan diye de bir hikaye uydurmuşlardır.
Külçe altın görünümlü çakmağı, 800 liraya satmışlar.
Abi gelmiş eve zengin oldum hesabı. Bir bakmış ki, külçe altın diye elinde tuttuğu şey, çakar çakmaz çakan çakmak!
Şimdi üzülelim mi bu abiye!
Bence üzülmeyelim. Çünkü eleman, en az kendisini dolandıranlar kadar fırsatçı!
Binlerce lira değeri olduğu bilinen bir malı, 800 liraya indirmeye çalışan biri, masum olabilir mi?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.