Hava Durumu

1 Mayıs korkusu

Yazının Giriş Tarihi: 02.05.2018 07:48
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.05.2018 07:48

Duvara 'Yaşasın1 Mayıs' yazan gençleri yakalayıp işkence yaptılar. '1 Mayıs' afişi asanı hapse attılar. 1977'de İstanbul Taksim'deki en görkemli en büyük katılımlı 1 Mayıs kutlamasına otel çatısından ateş edip katliam yaptılar.
Ve bu halkın beyninin arkasına 1 Mayıs dendiğinde hep kötü anılar gelmesini sağladılar.
Sözde uygar batıda 1 Mayıs kutlamalarında sağcı başbakanlar ve bakanlar, valiler, belediye başkanları kortejlerin en önünde yürürken, bizim buralarda hiçbir siyasi hiçbir yürüyüşe katılmayı aklının ucuna bile getir(e)medi.
Ne oldu son tahlilde.
AK Parti hükümetlerinden biri bu günü 'bayram' ilan etti.
Yine de, halkın genetik kodlarına sinen '1 Mayıs korkusu' aşılamadı.
Maalesef hâlâ yaşıyor, yaşatılıyor.
Öyle sanıyorum ki bu ülkede daha uzun yıllar 1 Mayıs'a bayrama gidiyor gibi gidemeyecek insanlar...
Kaç kuşak geldi geçti o meşum günlerin üzerinden ama beyinlerin arkasında bir yerlerde hep bir tedirginlik, hep bir aman tatsızlık çıkabilir algısı ve kaygısı..
Yazık değil mi bu millete.
Yazık değil mi bayramları bile bayram gibi kutlayamayan hallerimize.

Güvenlik önlemine karşı değiliz...
Bir etkinliğe, bir toplantıya gittiğimde, eğer orada güvenlik önlemleri varsa, bu beni mutlu eder. Mekana veya ortama 'üst-baş araması' yapılarak giriliyorsa, memnuniyetim artar.
Hele de insanların çoluğuyla çocuğuyla geldiği bir ortamsa bu, kötü niyetli insanlar için kurulan tüm bariyerlerin masum çoğunluğun güvenliği için olduğunu bilir, buna sevinirim.
Tek istisna, bu güvenlik önlemleri akılcı olmalı.
Misal havaalanına gelen herkes tepeden tırnağa kontrol edilmeli.
Uçağa kimse elinde en ufak bir silahla bile binememeli.
Ama havaalanından çıkıp gidiyorsa adam, bırak gitsin değil mi?
Lafı nereye getireceğimi anladınız sanırım.
Dün, 1 Mayıs yürüyüşüne katıldık. Güzergahın tamamı bariyerlerle çevrilmişti, sadece bir noktadan yürüyüşe katılınabiliyordu. Başlangıç Santral Garaj, bitiş eski stadyum alanı.
Yürüdük ettik, işe yetişip yazılarımızı yazacağız. Nereye meyl etsek, 'buradan çıkış yok' cevabı aldık. Oradan yok, buradan yok, ee nereden çıkacağız peki?
Dikkat buyurun, bir şeye katılmaya çalışmıyoruz, bir yerden ayrılmaya çalışıyoruz.
Varsayalım ki, tehlike içeriyordu oradaki varlığımız, iyi işte, gidiyoruz buralardan, bırakın gidelim!
Ama yok, emir 'kimseyi geçirmeyin!' şeklinde verilmiş.
İçeri geçirmeyin tamam da dışarı niye çıkarmıyorsunuz.

Ülkücülerin 1 Mayıs'ı
Ülkücü camianın Bursa'daki sempatik tiplerinin 1 Mayıs'la ilgili sosyal medyadaki bir diyaloğu bana göre yazılası ve okunası nitelikteydi. Buyurun:
Dr. Hüseyin Hüsnü Serdar: 'Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın işçinin emekçinin bayramı' dersem 'gomenist' olur muyum hacı?
Feridun Baykara: Gomonis dediklerimiz sayesinde 1 Mayıs tatil oldu. Bize de emeksiz keyfini çıkarmak düştü.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.